Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona * Đukanović: Izbori nikad teži za DPS * Bojkot ako ne bude fer glasanja * I nekažnjavanje torture je tortura * Birajmo mir, a ne NATO * Turnir u stonom tenisu * Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

- Čak Noris je samo jedan put pogriješio i to kad je mislio da je pogriješio.


- Čak Norisa je rodila tetka, jer niko nije smio da mu j... mater.


Kad Hrvat Srbinu kaže brate, kad Slovenci piće plate, kad se Crnogorci posla late, Makedonci dobiju veće plate, i kad sve to Bosanci shvate biće opet SFRJ brate.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2016-06-15 ZAPIS SA GRČKIH METEORA Čudo prirode i ljudskih ruku
Dan - novi portal
Kad pri­ro­da stvo­ri a ljud­ska ru­ka to­me po­da­ri du­šu na­sta­je ne­vi­đe­na lje­po­ta ka­kvi su grč­ki Me­te­o­ri. Ri­ječ je o pred­je­lu ko­ji hi­lja­de ho­do­ča­sni­ka i tu­ri­sta, ko­ji im sva­kod­no hr­le iz svih kra­je­va svi­je­ta, na­zi­va­ju mo­na­škim gra­dom na sti­je­na­ma ili dru­gom Sve­tom Go­rom.
Či­tao sam broj­ne za­pi­se o Me­te­o­ri­ma, gle­dao fo­to­gra­fi­je na in­ter­ne­tu, u tu­ri­stič­kim pro­spek­ti­ma, slu­šao na­dah­nu­te pri­če onih ko­ji su ovoj ri­jet­ko vi­đe­noj lje­po­ti bi­li u po­ho­de pri­je ne­go sam se za­pu­tio iz Pod­go­ri­ce da vi­dim ovaj dio grč­ke te­ri­to­ri­je. Na put dug oko 600 ki­lo­me­ta­ra po­šao sam auto­mo­bi­lom pre­ko Al­ba­ni­je. Vi­še­sat­no pu­to­va­nje kroz ovu ze­mlju ko­ja, ta­ko­re­ći, pre­ko no­ći mi­je­nja lik, br­zo pro­la­zi. Uglav­nom ve­o­ma do­bar i ši­rok ma­gi­stral­ni put od Ska­dra pre­ma Ti­ra­ni i ju­žno pre­ma Dra­ču po­vre­me­no smje­nju­je auto­put. Drač, no­vi mo­de­ran grad na ja­dran­skoj oba­li, osta­vlja tek po­se­ban uti­sak. Vid­no is­tak­nu­ti i ja­sni pu­to­ka­zi od po­seb­ne su po­mo­ći vo­za­či­ma na pu­tu do Đi­ro­ka­stre, gra­da ko­ji je po­znat i po to­me što je u nje­mu ro­đen po­sled­nji al­ban­ski ko­mu­ni­stič­ki li­der En­ver Ho­dža. Dvo­je­zič­ne ozna­ke mje­sta u ovom pod­ruč­ju go­vo­re da smo bli­zu gra­ni­ce sa Grč­kom. Put kroz Grč­ku na­lik je ono­me kroz Al­ba­ni­ju. Naj­ve­ćim di­je­lom ma­gi­stral­ni, pri­mjet­no lo­ši­je obi­lje­žen ne­go onaj kroz Al­ba­ni­ju, osim oko 150 ki­lo­me­ta­ra auto­pu­ta od Ja­ni­ne do skre­ta­nja za Tri­ka­lu i Ka­lam­pa­ku – grad ko­ji se na­la­zi u pod­nož­ju Me­te­o­ra, kraj­njeg od­re­di­šta na­šeg pu­to­va­nja.
Iako to grč­ki tu­ri­stič­ki i kul­tur­ni po­sle­ni­ci ni­je­su va­lja­no ura­di­li, Me­te­o­ri su sa­mi se­be obi­lje­ži­li. Uoča­va­te ih de­se­ti­na­ma ki­lo­me­ta­ra pri­je ne­go im se pri­bli­ži­te. Ovi ka­me­ni go­ro­sta­si do­mi­ni­ra­ju Te­sa­lij­skom rav­ni­com i uz­di­žu se, či­ni vam se, do ne­ba. Pr­vo če­ga se sje­ti­te ka­da ih ugle­da­te je fo­to-apa­rat. Ja­vi vam se ne­vi­đe­na že­lja da ovje­ko­vje­či­te sva­ki de­talj ove ka­me­ne šu­me bo­gom stvo­re­nih sti­je­na. Sti­je­na me­đu ko­ji­ma uoča­va­te ljud­ske ili ži­vo­tinj­ske li­ko­ve ko­ji su pri­je ne­ko­li­ko mi­le­ni­ju­ma iz­ro­ni­li iz ne­kog dav­no iš­če­zlog je­ze­ra ko­je je is­ka­pi­lo Egej­sko mo­re.
Mo­ram da pri­znam da ni­šta od pro­či­ta­nog, is­pri­ča­nog i vi­đe­nog u vi­deo-za­pi­si­ma ni iz­bli­za ne mo­že do­ča­ra­ti sli­ku ono­ga što čo­vjek do­ži­vi bo­ra­ve­ći u ovoj ne­stvar­noj lje­po­ti. Lje­po­ti gdje ne zna­te če­mu vi­še da se di­vi­te – ka­me­noj šu­mi sti­je­na, jed­nom od naj­ču­de­sni­jih ge­o­lo­ških fe­no­me­na na­še pla­ne­te, ili ma­na­stri­ma ko­ji su za­po­sje­li nji­ho­ve oštre vr­ho­ve či­ne­ći pra­vi mo­na­ški grad. Grad sa­gra­đen na pro­sto­ru gdje bi re­kli da je je­di­no mo­gu­će sta­ni­šte or­lo­vi­ma i nji­ho­vom po­tom­stvu. Otu­da go­to­vo da po­vje­ru­je­te u le­gen­du ko­ju će vam oba­ve­zno sa­op­šti­ti ov­da­šnji oci da je pre­po­dob­nog At­han­si­o­sa Me­te­or­skog, pr­vog mo­na­ha, na sti­je­nu do­nio orao, da bi on po­tom na njoj za­po­čeo i sa­gra­dio pr­vi ma­na­stir. A bi­lo je to ne­gdje po­čet­kom če­tr­na­e­stog vi­je­ka.
Ka­ko se za­i­sta At­han­si­os is­peo na jed­nu od naj­vi­ših oko­mi­tih i ugla­ča­nih sti­je­na ovog ka­me­nja ko­je leb­di iz­me­đu ne­ba i ze­mlje, vi­so­ku oko 500 me­ta­ra, te­ško je za­mi­sli­ti. A tek ka­ko je do­pre­mao ma­te­ri­jal, on i nje­go­vi sled­be­ni­ci, da bi za­po­če­li grad­nju ma­na­sti­ra. I da­nas ka­da po­sto­je moć­ne ili sve­mo­gu­će gra­đe­vin­ske ma­ši­ne i di­za­li­ce sve iz­gle­da ne­stvar­no.
Sve­ta ze­mlja

Ka­ko je za­po­čeo otac Ata­na­si­je ta­ko su na­sta­vi­li i svi nje­go­vi sled­be­ni­ci i pod­vi­žni­ci – bož­je slu­ge. Svi su se tru­di­li da na­se­o­bi­nu za mo­li­tvu na­đu na što skro­vi­ti­jem i ne­pri­stu­pač­ni­jem mje­stu. Ta­ko su na­sta­la 24 ma­na­sti­ra na za­ši­lje­nim vr­ho­vi­ma ovog ka­me­nog mo­ra, uz mno­štvo ke­li­ja i skro­vi­šta i pe­ći­na kao do­mo­va mo­li­tvi ko­je se ši­re u me­te­or­skim sti­je­na­ma. Hro­ni­ča­ri bi­lje­že da su se pr­vi pu­sti­nja­ci u stje­no­vi­tim šu­plji­na­ma gni­je­zdi­li već od 11. vi­je­ka. Da­nas je od 24 sa­gra­đe­na ma­na­sti­ra na­sta­la to­kom mi­nu­lih šest vje­ko­va oču­va­no i svet­ku­je šest. Naj­ve­ći i pr­vi sa­gra­đen je Ve­li­ki Me­te­or (Pre­o­bra­že­nja Hri­sta Spa­si­te­lja), za­tim Var­la­am, (Svi­Sve­ti), Sv.Tro­ji­ca,Sv.Ste­fan, Ru­sa­nu, (Sv.Var­va­ra) i Sv.Ni­ko­la Ana­paf­sa.
Za­pra­vo svi Me­te­o­ri u cje­li­ni su sve­ta ze­mlja, jed­na Bož­ja te­ri­to­ri­ja od Bo­ga iz­gra­đe­na i oču­va­na. Pred­u­sre­tlji­vi mo­na­si i mo­na­hi­nje re­ći će vam da su ov­dje osve­će­na sva­ka sti­je­na, pe­ći­na, gu­du­ra, sva­ki ka­men. Jer tu­da su u mi­nu­lih 600 go­di­na sva­ko­dnev­no ho­di­li i mo­li­li se sve­te aske­te i mu­če­ni­ci ma­na­stir­ske dr­ža­ve.
To­kom dvo­dnev­nog bo­rav­ka na Me­te­o­ri­ma bio sam u če­ti­ri od šest ma­na­sti­ra. Naj­ve­ći je Ve­li­ki Me­te­o­ri. Ovaj ma­na­stir je i pr­vi osno­van – oko 1340. go­di­ne. Ono što je za­po­čeo otac Ata­na­si­je na­sta­vio je pre­po­dob­ni Jo­sif, biv­ši kralj Jo­van Uroš, po­sled­nji Ne­ma­njić. On je sve svo­je bo­gat­stvo za­vje­štao ovom ma­na­sti­ru i ta­ko ga to­kom če­tri de­ce­ni­je ži­vo­ta na nje­mu uči­nio ve­li­kim.
Sa­ču­va­li grč­ko
kul­tur­no bla­go

Do ovog kao i osta­lih ma­na­sti­ra sto­lje­ći­ma se sti­za­lo im­pro­vi­zo­va­nim ste­pe­ni­ca­ma pra­vlje­nim od uža­di i ko­že. Hra­na i osta­le po­trep­šti­ne do­pre­ma­ni su u ple­te­nim kor­pa­ma ko­je su iz­vla­če­ne po­mo­ću če­kr­ka. Po­čet­kom pro­šlog vi­je­ka, ne­gdje oko 1920. go­di­ne, pro­bi­jen je kroz sti­je­nu uza­ni tu­nel, kroz ko­ji se te­ško mo­gu mi­mo­ić dvi­je oso­be, a po­tom je sa­gra­đe­no pre­ko 200 ste­pe­ni­ca. Nji­ma se sti­že do vr­ha sti­je­ne ko­jom do­mi­ni­ra ma­na­stir po­sve­ćen Pre­o­bra­že­nju Hri­sta Spa­si­te­lja. Glav­ni hram i ol­tar osli­ka­ni su fre­ska­ma ne­pro­cje­nji­ve vri­jed­no­sti i broj­nim iko­na­ma ra­đe­nim u vi­zan­tij­skom sti­lu. Na sa­mom ula­zu u ovaj kom­pleks na­la­ze se po­dru­mi u ko­ji­ma je smje­šten mu­zej fol­klo­ra, ko­ji svje­do­či o vi­še­vje­kov­noj bor­bi Grč­ke i Tur­ske i ulo­zi ko­ju su me­te­or­ski ma­na­sti­ri ima­li u oču­va­nju kul­tur­nog bla­ga od po­ha­ra. Po­tom sli­je­di mu­zej re­li­kvi­ja sa po­su­da­ma i ala­ti­ma ko­je su ne­ka­da ko­ri­sti­li ži­te­lji Grč­ke, te mu­zej ko­ji svje­do­či o bo­ga­toj grč­koj isto­ri­ji, ilu­stro­van gra­vu­ra­ma i fo­to­gra­fi­ja­ma zna­me­ni­tih lič­no­sti iz du­hov­nog i sve­tov­nog ži­vo­ta. Pa­žnju broj­nih po­sje­ti­la­ca za­o­ku­plja i ko­stur­ni­ca gdje se na­la­ze ske­le­ti – lo­ba­nje i ko­sti mo­na­ha i svih onih ko­ji su to­kom vi­je­ko­va na­sta­nji­va­li ovaj ma­na­stir.
U Ma­na­sti­ru Ve­li­ki Me­te­o­ri kao i u osta­lim ma­na­sti­ri­ma po­seb­no pli­je­ne lje­po­tom broj­ne iko­ne te fre­ske ko­ji­ma su osli­ka­ni svo­do­vi cr­ka­va.U ma­na­stir­skim ri­zni­ca­ma ču­va se i pre­ko 400 ru­ko­pi­sa na­sta­lih u pe­ri­o­du od 15. do 19. vi­je­ka, od če­ga 48 na per­ga­men­tu. Grad­njom pri­stup­nih pu­te­va i pro­stra­nih par­kin­ga za ma­la vo­zi­la i auto­bu­se, te ste­pe­ni­ca i mo­sto­va svo ovo bo­gat­stvo po­sta­lo je do­stup­no sva­ko­dnev­no hi­lja­da­ma po­sje­ti­la­ca.
Ma­na­stir Sve­tog Ste­fa­na je naj­pri­stu­pač­ni­ji i žen­ski je ma­na­stir.I ovaj ma­na­stir do­ži­vio je mno­ge po­ha­re. Bom­bar­do­va­li su ga i na­ci­sti 1943. go­di­ne. Po­pra­vljen je i ži­vo­pi­san i kao i svih osta­lih pet ma­na­sti­ra. Da­nas odi­še pu­nim sja­jem i du­ho­vom lje­po­tom. Sa pla­toa ovog ma­na­sti­ra pru­ža se je­din­stven po­gled na grad Ka­lam­pa­ku i Te­sa­lij­sku rav­ni­cu.
I osta­li ma­na­sti­ri ima­ju svo­je gra­di­telj­ske pod­vi­žnič­ke pri­če i ra­ri­te­te ko­ji ih či­ne po­seb­nim. No pre­pri­ča­va­nje vi­đe­nog do­vo­di me u zam­ku da do­sa­dim či­ta­o­cu pre­du­gom pri­čom o ne­vi­đe­noj lje­po­ti ko­ju je, ka­ko na po­čet­ku pri­če re­koh, je­di­no mo­gu­će do­ži­vje­ti. Sto­ga pre­po­ru­ka či­ta­o­ci­ma ovih re­da­ka – po­sje­ti­te Me­te­o­re, ne­će­te za­ža­li­ti ni nov­ca ni ma­lo du­žeg pu­ta.
Tekst i snim­ci :
Na­sta­din BU­LA­TO­VIĆ

Ka­lam­pa­ka grad-ho­tel

Ko­li­ko tu­ri­sta go­di­šnje po­sje­ti Me­te­o­re ni­je­smo sa­zna­li. Me­đu­tim, ako je su­di­ti po broj­nim ho­te­li­ma u Ka­lam­pa­ki, Ka­stra­ki­ju pa i po ne­ko­li­ko de­se­ti­na ki­lo­me­ta­ra uda­lje­nim gra­do­vi­ma od Me­te­o­ra, re­klo bi se da ih je ve­li­ki broj. U ovom di­je­lu grč­ke po­seb­no pa­da­ju u oči ni­ske zgra­de od naj­vi­še tri-če­ti­ri spra­ta, te broj­ne rad­nje pre­pu­ne ruč­no ra­đe­nih su­ve­ni­ra. Ka­lam­pa­ka je ču­ve­na i po rad­nja­ma u ko­ji­ma se pro­da­ju ruč­no ra­đe­ne iko­ne na­sta­le u ra­di­o­ni­ca­ma ši­rom ovog gra­da. Dr­vo­re­zba­ri i iko­no­pi­sci su maj­sto­ri ovog za­na­ta iz Grč­ke i Ru­si­je.


Pri­rod­no i kul­tur­no do­bro

Pod­ruč­je Me­te­ra od 1988. go­di­ne na­la­zi na Une­sko­voj li­sti Svjet­ske ba­šti­ne kul­tur­nih i pri­rod­nih do­ba­ra. Ri­ječ je o hri­šćan­skom, isto­rij­skom, ar­hi­tek­ton­skom, umjet­nič­kom i ge­o­lo­škom svje­do­čan­stvu pri­zna­tom kao za­šti­će­ni spo­me­nik čo­vje­čan­stva. Da­kle, ra­di se ne sa­mo o grč­kom, već o bo­gat­stvu vas­ko­li­kog čo­vje­čan­stva.
I Grč­ka je za­ko­nom za­šti­ti­la pod­ruč­je Sve­tih Me­te­o­ra. Na­i­me 1995. go­di­ne oza­ko­nje­na je Od­lu­ka Sve­tog ar­hi­je­rej­skog sa­bo­ra Grč­ke cr­kve, pro­gla­še­ni su za sve­to mje­sto, ne­pro­mjen­lji­vo i ne­pri­ko­sno­ve­no.


Sti­je­ne obje­še­ne o ne­bo

Me­te­o­ri – grč­ki Me­te­o­ra, leb­de­će sti­je­ne ili ka­me­nje obje­še­no o ne­bo. Ri­ječ je o ge­o­lo­škom fe­no­me­nu pla­ne­te.
Naj­vje­ro­do­stoj­ni­ja te­o­ri­ja tvr­di da su ove ču­de­sne sti­je­ne na­sta­le ta­lo­že­njem ka­me­nja i bla­ta u ušću jed­ne ri­je­ke, ko­ja se u pra­sta­ra vre­me­na uli­va­la u Te­sa­lij­sko je­ze­ro. Na­kon ge­o­lo­škog iz­dva­ja­nja br­do­vi­tih ma­sa Olim­pa i Ose, je­zer­ska vo­da je na­šla iz­laz u Egej­sko mo­re kroz kla­nac Tem­pi. Te­o­ri­ja je da se na­sta­li ta­log to­kom mi­li­o­na go­di­na pod dej­stvom vje­tro­va, ki­ša i ze­mljo­tre­sa ras­ci­je­pio u ka­me­nje i ogrom­ne zbi­je­ne sti­je­ne – vi­si­ne i pre­ko 500 me­ta­ra. Ve­ći­na ovih oko­mi­tih sti­je­na u ovim pro­ljeć­nim da­ni­ma za­po­sjed­nu­ta je de­se­ti­na­ma avan­tu­ri­sta či­je pe­nja­nje uz po­moć al­pi­ni­stič­kih uža­di iza­zi­va po­seb­nu pa­žnju i di­vlje­nje hi­lja­da tu­ri­sta ko­ji na Me­te­o­re sti­žu sva­ko­dnev­no u gru­pa­ma ili po­je­di­nač­no.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"